Sekáči

13. červen 2010 | 23.56 |

Dnes jsem po dlouhé době obracela seno, a to ve mě vzbudilo vzpomínku na dětství, jak mě letní ráno kolem šesré hodiny ranní budilo ono pravidelné - šššš! šššš!šššš!

To dědeček se sousedem sekali trávu. Tráva se jim uctivě klaněla a zůstávala ležet v pravidelných řádcích. Vzduch voněl trávou a kopretinami a s nimi soutěžil svěží ranní vzduch. Slunce se pomalu rozkoukávalo, ale ptáci už byli uprostřed svého koncertu na přivítanou novému dni.

Sekáči se zastavili jen aby otřeli kosu trávou a  z pouzdra naplněného vodou vytáhli brousek, aby se tak na chvilku přidali k té jitřní filharmonii. Později se orosila čela statečných bojovníků s vysokou trávou a dědeček vzal velký kapesní se čtyřmi uzly a posadil si ho na hlavu. Babička přinesla sekáčům chladivou vodu s citronem - dědeček při sekání nikdy nepil alkohol, říkaval, že si nechce useknout nohu.

To až po práci spláchnul stébla a semínka trávy vydatně pivem, aby v krku neškrábala a v žaludku nevzklíčila. Poté se rozezvučela závěrečná sonáta- dědeček se obkročmo posadil na speciální lavičku, která měla na jedné straně kovovou špičku, a začal kosu naklepávat.  Podobné klepání se neslo i ze sousedství, rytmy se slévaly a doháněly, až se nakonec sladily v závěrečné pianissimo odpoledne obraceného sena.

To už ale kosa, čersvě naklepaná a naostřená visela ve chlévě. Dědeček pokuřoval a sledoval ženské co obracely trávu, odpočíval a sbíral síly - druhý den se šlo sekat na sousedovo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Sekáči pajenka®svetu.cz 14. 06. 2010 - 07:15
RE: Sekáči contritus®pise.cz 28. 06. 2010 - 21:46
RE: Sekáči hospodynka®pise.cz 06. 07. 2010 - 08:11